ATM ATILIM TEKNİK METAL SAN.VE TİC.A.Ş.

ATM ATILIM TEKNİK METAL SAN.VE TİC.A.Ş.
H5-D120

Web:

Telefon / Phone: 90 312 267 21 45
Faks / Fax: 90 312 267 35 79
Adres / Address: 1.ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ URAL CADDESİ NO:10 SİNCAN TURKEY
Stand No: H5-D120

Our company was built in 1999. ATM will continue to serve in the 20.000m2 new production area. Research and development department was established about machine design and this department took control design and manufacturing work. ?There is no production that cannot be done in Turkey? which is the most important motto of ATM Atılım Teknik Makine. ATM is specialized about casting and recycling.

Our company exported the own productions to Romania, Greece, Saudi Arabia, Spain, Georgia, Azerbaijan, Colombia, Algeria, Albania, Thailand, Germany, Italy and Argentina.

Our company also manufactures and installs complete turnkey casting machines, equipments and plants.

In 2013 a new project was started. This project is for recycling of waste foundry sand by work relationship with TTGV and purchased area to established plant for this project. Purpose of this project is recycling of waste foundry sand, decreasing harmful on the environment and by this project that is not used in Turkey waste

Firmamız 1999 yılında kurulmuş olup 2017 yılı itibari ile 20.000m²? lik yeni üretim alanında hizmet vermeye devam etmektedir. Makine imalatı konusunda AR-GE departmanı oluşturulmuş, tasarım çalışmaları ile imalatlarını yönlendirmiştir. ?Türkiye? de yapılamayacak imalat yoktur.? prensibi ile döküm ve geri dönüşüm (kazanım) makineleri ve tesisleri konusunda ihtisaslaşmıştır.
Firmamız Romanya, Yunanistan, Suudi Arabistan, İspanya, Gürcistan, Azerbaycan, Kolombiya, Cezayir, Arnavutluk, Tayland, Almanya, İtalya ve Arjantin gibi ülkelere kendi imal ettiği makineleri ihraç etmiştir.
Komple anahtar teslimi döküm makineleri ve tesislerinin imalatı ve kurulumu da firmamız tarafından yapılmaktadır.
2013 yılı içerisinde TTGV ile atık döküm kumlarının geri kazanımı için bir projeye başlamıştır bu proje sayesinde atık döküm kumunun geri kazanımını sağlayarak, atık kumların çevreye verdiği zararı en aza indirgemeyi ve ülkemizde kullanılamayan bir teknoloji ile atık döküm kumunu ekonomiye kazandırm