BM GROUP – POLYTEC ROBOTICS

BM GROUP - POLYTEC ROBOTICS
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 0465 622043
Faks / Fax: 39 0465 620570
Adres / Address: VIA ROMA, 155 – 38083 BORGO CHIESE (TN) ITALY
Stand No: H9-E130

POLYTEC is part of BM Group, an Italian industrial group with 20 years of experience in the field of industrial automation.Thanks to the synergy with the other companies of the group, POLYTEC can integrate robotic systems with both existing and new plants.

With a constant increase in turnover, POLYTEC represents a story of success within BM Group due to the leading position it earned among the top suppliers of robotic cell solutions for the steel market.

POLYTEC manufactures customized robotic systems for industry. Safety, quality and productivity for industrial plant 4.0. POLYTEC developed a range of robotic solutions that integrate the complete steelmaking processes, from meltshop & continuous casting to rolling mills, mini mills and tube mills. POLYTEC supplies also solutions based on specific customer needs for material handling, automotive, etc.

POLYTEC endüstriyel otomasyon konusunda 20 yıldan fazla tecrübeye sahip İtalyan BM GROUP firmasının bir parçasıdır. Gruba bağlı diğer firmaların da sağladığı sinerjiyle POLYTEC mevcut ve yeni tesislere robotik çözümler sunabilmektedir.

Her geçen yıl artan cirosu ile POLYTEC, BM GROUP içerisinde yerini sağlamlaştırmakta ve çelik sektöründe daha fazla robotik çözüm referansı elde etmektedir.

POLYTEC endüstriyel uygulamaya özel robotik sistemler üretmektedir. Emniyet, kalite ve üretkenlik Endüstri 4.0’ın gereklilikleridir. POLYTEC çelikhaneden, sürekli döküm tesislerine ve haddehanelere kadar çelik üretim sürecinin tamamına hitap edecek geniş bir yelpazede robotik çözümler sunmaktadır.

POLYTEC ayrıca malzeme taşınması ve otomotiv alanında da çeşitli robot çözümlere sahiptir.