BORGA MECCANICA S.R.L

BORGA MECCANICA S.R.L
H2-C160

Web:

Telefon / Phone: 39 0422 806079
Faks / Fax: 39 0422 806724
Adres / Address: VIA DELL’ARTIGIANATO 10, 31040 CHIARANO (TV) ITALY
Stand No: H2-C160

Plunger Tips for Aluminum Die-Casting
Borga Meccanica S.R.L. worked for over thirty years in metallic and ceramic coatings, developing a large experience in the die-casting of light alloys.

Through a long process of research and countless tests we designed the BM Plunger Tip for Aluminum Die-casting, made of steel coated with an exclusive alloy. The main advantages of our product are:
Long life (60.000-80.000 processing cycles for a typical 70mm plunger tip)
Less wear of the chamber ,Breaking down of the exchanging time ,Cost saving
Moreover the rising prices and the toxicity of the beryllium-copper alloys made our products more and more economically competitive and enviromentally friendly.

Our policy is to give the First Plunger Tips for Free becouse we know that when a customers starts to use our products usually can?t came back

Alüminyum Döküm için Piston Uçları
Borga Meccanica S.R.L. Metalik ve seramik kaplamalarda otuz yılı aşkın bir süredir çalışarak, hafif alaşımların kalıp dökümünde büyük bir tecrübe geliştirdi.

Uzun bir araştırma süreci ve sayısız testler sonucunda, özel bir alaşımla kaplanmış çelikten yapılmış Alüminyum Kalıp döküm için BM Piston Ucu tasarladık. Ürünümüzün başlıca avantajları şunlardır:
Uzun ömür (tipik 70mm piston ucu için 60.000-80.000 işleme döngüsü)
Bölmenin daha az aşınması, Değişim zamanının düşmesi, Maliyet tasarrufu
Üstelik, berilyum-bakır alaşımlarının artan fiyatları ve toksisitesi, ürünlerimizi gittikçe daha rekabetçi ve çevre dostu hale getirmiştir.

Politikamız, Müşterilerimizi kullanmaya başladığında genellikle geri gelemeyeceğini bildiğimiz İlk Piston İpuçlarını Ücretsiz olarak vermektir.