CARL AUGUST PICARD GMBH

CARL AUGUST PICARD GMBH
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 49 2191893131
Faks / Fax: 49 2191893111
Adres / Address: HASTERAUE 9 D-42857 REMSCHEID GERMANY
Stand No: H2-B110

C.A.PICARD was founded in 1876 by Carl August Picard as a ?grinding workshop?, which has developed into a multinational group over the years and decades. The group currently has locations in Remscheid and Monschau as well as branches in the USA, China and Japan.
The C.A.PICARD group is now in the 5th generation of family ownership and is proud of its traditions and roots. The key pillars of the company?s success consist in sound know-how, state-of-the-art heat treatment and machining processes as well as approximately 470 qualified employees.

1876’da Carl August Picard tarafından kurulan ?taşlama atölyesi? olarak kurulan C.A.PICARD, yıllar içinde büyüyerek çok uluslu bir gruba/şirkete dönüştü. Grubun şu anda Almaya Remscheid ve Monschau’da ve ayrıca ABD, Çin ve Japonya şubeleri bulunmaktadır.
C.A.PICARD grubu 5. Nesil aile mülkiyetinde olup gelenekleri ve kökleri ile gurur duymaktadır. Şirketin başarısının temelini teknik bilgi birikimi (know-how), son teknoloji ısıl işlem ve işleme proseslerinin yanı sıra 470 kadar kalifiye çalışanı oluşturmaktadır.
C.A.PICARD döküm sektörü için dikey derecesiz kalıplama hatlarının kalıp/aşınma plakalarını da imal etmektedir.