CLARIANT

Telefon / Phone: 49 15222692226
Faks / Fax: 90 266 264 87 52
Adres / Address: GOSB İHSAN DEDE CAD. NO:143 41480 GEBZE TURKEY
Stand No: H2-A175

Clariant’s Business Group Foundry Additives: Natural molding sand additives

Group draws on a worldwide production network of the company?s Business Unit Functional Minerals covering the most important markets in Europe, Asia and South America. This enables it to provide products and expertise right around the corner from customer locations.

The products build on the unique precision, smooth processing and surface finish, and easy shake-out associated with Clariant?s ECOSIL® lustrous carbon former ranges and GEKO® bentonite boosters for green sand castings. Used together or individually, GEKO® and ECOSIL® play an important role in mold production and during the subsequent separation of casting and mold material.

Adding to their sustainability value, customers choosing any GEKO® and ECOSIL® products have the assurance of Clariant?s responsible mining approach, and long-term supply continuity guaranteed by Clariant?s investment in its own entonite mines and production facilities.

Clariant Döküm Katkı Maddeleri: Doğal, düşük emisyonlu döküm kumu katkı maddeleri

Grup, şirketin Fonksiyonel Mineraller İş Biriminin dünya çapındaki üretim ağından yararlanarak Avrupa, Asya ve Güney Amerika’daki en önemli pazarlara ürün tedarik eder. Bu şekilde, müşterilerinin yanı başında yer alarak onlara ürünlerini ve uzmanlığını sunar.

Clariant’ın GEKO® bentonit kalıp kumu bağlayıcısı ve ECOSIL® parlak karbon sağlayıcıları ile döküm ürünü benzersiz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmakla beraber, üretimde kolay kalıp bozma ile tamamlanır. Birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilen GEKO® ve ECOSIL®, kalıp üretiminde ve döküm malzemesinin kalıptan ayrılmasında önemli rol oynar.

GEKO® ve ECOSIL® ürünlerini tercih eden müşteriler, Clariant’ın sorumlu madencilik yaklaşımının sürdürülebilirliğe kattığı değerin yanı sıra, Clariant’ın kendi bentonit madenlerine ve dünya çapındaki üretim tesislerine yaptığı yatırımlar sayesinde tedarik sürekliliğinden de yararlanabilir.