DTI TOZSUZLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ

DTI TOZSUZLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ
H8-E120

Web:

Telefon / Phone: 90 212 639 85 00
Faks / Fax: 90 212 639 99 08
Adres / Address: ŞİRİNEVLER MAHALLESİ ADNAN KAHVECİ BULVARI NO:206 HAYDAR AKIN İŞ MERKEZİ KAT:5 BAHÇELİEVLER TURKEY
Stand No: H8-E120

DTI, Dedusting Technologies International, provides proper technical solutions as engineering service, supply of material and equipments, service of manufacturing, assembling, setting up and supervisor to industrial companies which encountering dust related problems. Turkey’s biggest filter, ISDEMIR B.O.F. filter manufactured by us has 2.400.000 m³/h capacity.

Besides,our filter delivery time is minimum with our unique Flexi Modular System as well as the installation is easy on site.

The integral immersion tank system is a part of shaking system, provides operating and maintenance simplicity, low cost of investment and backup, leakproof couplings and lots of advantages like minimum air consumption with blowing pipes designed specially.

Bags and cages used in filters are being manufactured in our plant and all the equipments used in the shaking system (tank,valve and timer…) are certificated and long life is guaranteed

DTI Tozsuzlaştırma Teknolojileri A.Ş. olarak endüstriyel tesislerin karşılaştığı toz problemlerine uygun çözümler üretmekte ve endüstriyel toz toplama sistemleri için ;
Mühendislik,
Malzeme ve ekipman temini,
İmalat, montaj, devreye alma,
Süpervizorlük hizmetleri sunmaktayız.
Tarafımızca imalatı yapılan Türkiye’nin en büyük filtresi olma özelliğindeki iSDEMiR B.O.F. filtresi 2.400.000 m3/h kapasitedir.

Ayrıca, FLEXI-Modular sistem ile filtre temin süremiz minimum olmakla birlikte, sahada montaj kolaylığı sağlamaktadır. Silkeleme sistemindeki Integral Immersion Tank sistemi ile işletme ve bakım kolaylığı, düşük yatırım ve yedekleme maliyeti, sızdırmaz rekorlar ve özel tasarım üfleme boruları ile min. hava tüketimi gibi bir çok avantaj sağlanmaktadır.

Filtrelerde kullanılan torba ve kafes imalatı firma bünyemizde yapılmakta olup, tüm silkeleme sistemi elemanları (Tank, valf ve timer) Tamamı sertifikalı olup, uzun ömür garantisi verilmektedir.