ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
H5-A143

Web:

Telefon / Phone: 90 222 2393750
Faks / Fax: 90 222 2393613
Adres / Address: MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜH. BÖL. MEŞELİK YERLEŞKESİ 26480 TURKEY
Stand No: H5-A143

The department of Metallurgy and Materials Engineering continue his education with 3 professors, 2 Associate Professor and 7 Assistant Professor.
Every year, the department accepts 60 students in bachelor’s degree and the period of study is 4 years.
Our constantly renewed syllabus covers a wide range of topics from the traditional production metallurgy to nano-materials, the basic component of the cognitive nano-technology.
The lessons in elective courses such as social, technical and design groups were set to educate well-equipped metallurgical and material engineers who are able to renew themselves constantly according to changing conditions.
Our students can make a part of their education abroad under the Erasmus program and also they have opportunity to study double major and minor undergraduate program.
Moreover, we also offer our undergraduate students the opportunity to make graduate and doctoral degrees in interdisciplinary Nanoscience and Nanotechnology Department.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde öğretim halen 3 profesör, 2 doçent ve 7 doktor öğretim üyesiyle devam etmektedir.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Lisans Programına her yıl 60 civarında öğrenci kabul edilmektedir ve programın normal öğretim süresi 4 yıldır.
Sürekli yenilenen bölümümüzün müfredatı geleneksel üretim metalurjisinden geleceğin bilimi nano-teknolojinin temel bileşeni olan nano-malzemelere kadar çok geniş konuları kapsamaktadır.
Ayrıca sosyal, teknik ve tasarım seçmeli gruplarındaki dersler değişen şartlarda kendisini sürekli yenileyebilen donanımlı Metalürji ve Malzeme Mühendisleri yetiştirmeye yönelik seçilmiştir. Erasmus programı kapsamında öğrenimlerinin bir bölümünü yurt dışında yapabilen öğrencilerimiz için çift anadal ve yandal yapma fırsatı da mevcuttur.
Lisan mezunu öğrencilerimize ilaveten disiplinler arası Nanobilim ve Nanoteknoloji Anabilim dalında da yüksek lisans ve doktora yapma imkanı sunulmaktadır.