FLAME TECH

FLAME TECH
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 1 800 749 3682
Faks / Fax:
Adres / Address: PO BOX 1776, CEDAR PARK, TEXAS 78630 UNITED STATES
Stand No: H9-E130

FLAME TECHNOLOGIES, Inc. (“Flame Tech”) is a manufacturer of high production, cost efficient direct replacement tips and gas apparatus, supplying the US and international markets. Our client base consists of welding distributors.
FLAME TECHNOLOGIES’s philosophy and commitment to the fabricating industry is to provide high quality products, excellent service, competitive pricing, and to be responsive to our customers’ needs. Flame Tech® is proud to be delivering customer satisfaction since 1980.

FLAME TECHNOLOGIES understands the specific needs of steel mills, foundries and scrap yards, and our quality products show it.

Steel mills require fast action with immediate results.

FLAME TECHNOLOGIES’s machine cutting torches cut billets/slabs clean through with narrower cuts, faster. Keep your crew productive and OSHA happy with our torch safety classes.

FLAME TECHNOLOGIES INC (“Flame Tech”) firması, Amerikan ve uluslararası pazarlar için yüksek üretkenliğe sahip, maliyet etkin, mevcutla doğrudan değiştirilebilir kesme uçları ve gaz aletleri üretmektedir. Müşteri kitlesini ağırlıklı olarak kaynak ekipmanları satan distribütörler oluşturmaktadır.

FLAME TECHNOLOGIES demir çelik sanayinin, dökümhanelerin ve hurda sahalarının özel ihtiyaçlarını kavramış ve sunduğu ürün kalitesi ile de bunu kanıtlamıştır. Çelik tesisleri hızlı tepki ve sorunu bir defada çözen akılcı yaklaşımlara önem vermektedir.

FLAME TECHNOLOGIES firmasının kütük/slab kesme makinesi torçları hızlı ve daha dar kesimler sağlamaktadır. Bu sayede daha emniyetli ortam ve yüksek kaliteli kesimler sağlanabilmektedir.