FURTENBACH GMBH

FURTENBACH GMBH
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 43 2622 64200
Faks / Fax: 43 2622 24398
Adres / Address: NEUNKIRCHNERSTR. 88 2700 WIENER NEUSTADT AUSTRIA
Stand No: H3-C110

The core business of FURTENBACH is in the field of Cold-Box and Hot-Box-binders, No bake-resins and Coatings. Release agents and additves round off our range of products. In addition FURTENBACH provides a variety of technical services for increasing and optimizing the customer benefit. With our longterm partner in Turkey LMA, we can suceed in fulfilling the requirements of every company, exactly and indivdually.

The latest up to date technology guarantees precise production at the highest level. We think research and development is the best investment in the future and that’s why we pay special attention on it. Modern laboritories and engineers with a lot of know-how create innovative solutions tailored to customer requirements.

FURTENBACH Soğuk-Kutu ve Sıcak Kutu-bağlayıcıları, No bake-reçineler ve boyalar üretmektedir. Ayrıca, kalıp ayırıcıları ve additifler’de, ürün yelpazemizde bulunmaktadır. Bununla birlikte FURTENBACH, müşteri faydasını arttırmak ve optimize etmek için çeşitli teknik hizmetler sunmaktadır. Türkiye?de bulunan uzun soluklu ortağımız LMA ile, her şirketin gereksinimlerini tam ve şirkete özel şekilde karşılayabilmekteyiz.

En güncel teknoloji, en yüksek seviyede hassas üretimi garanti eder. Araştırma ve geliştirmenin gelecek için en iyi yatırım olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden buna özel önem veriyoruz. Modern laboratuvarlarımız ve mühendislerimiz çok fazla bilgi birikimine sahiptir ve müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yenilikçi çözümler sunmaktadırlar.