GRAPHIT KROPFMÜHL GMBH

GRAPHIT KROPFMÜHL GMBH
H2-C160

Web:

Telefon / Phone: 49 8586 609-0
Faks / Fax: 49 8586 609-112
Adres / Address: LANGHEINRICHSTRASSE 1, 94051 HAUZENBERG GERMANY
Stand No: H2-C160

Graphit Kropfmühl facilitates and refines natural graphite, processes and refines synthetic graphite and produces formed graphite parts, graphite dispersions, expandable and expanded graphite as well as powder premixes.

Starting with the crude ore, the processing into graphite of the highest quality as well as customer- and application-specific products takes place in several steps. With its own, secured and controlled raw material sources in Asia, Africa and Europe, Graphit Kropfmühl guarantees its customers the highest level of supply security and consistent product quality.

Graphit Kropfmühl doğal grafit, rafine sentetik grafit ,grafit parçaları, grafit dispersiyonları, genişletilebilir (alev geciktirici) ve genişletilmiş grafit yanı sıra toz premixleri üretir.

Ham madenden başlayarak en yüksek kalitedeki grafitin yanı sıra müşteriye ve uygulamaya özel ürünler de çeşitli aşamalarda işlenmektedir. Asya, Afrika ve Avrupa’da kendi, güvenli ve kontrollü hammadde kaynakları ile Graphit Kroffmühl müşterilerine en yüksek tedarik güvenliği ve tutarlı ürün kalitesi garanti etmektedir.