HAZNEDAR REFRAKTER

HAZNEDAR REFRAKTER
H3-B110

Web:

Telefon / Phone: 90 212 745 35 00
Faks / Fax: 90 212 745 35 15
Adres / Address: BÜYÜKÇAVUŞLU MAH. ÇERKEZKÖY CAD. 587 SİLİVRİ 34594 TURKEY
Stand No: H3-B110

Haznedar is a global supplier of high-grade refractory bricks and solutions over four continents. Among our partners are the iron& steel industry, cement& lime industry, nonferrous metallurgy sector, incinerators, petro-chemical plants& refineries and glass industry. Attention to superior product performance, immediate service and Haznedar’s long history of expertise make us the number one choice for customer satisfaction.
Haznedar’s plant in Istanbul has a manufacturing capacity over 80,000 tons a year. Haznedar provides an extensive line of alumina and basic products of different formations and qualities that are used in high temperature furnaces and other processing units. Haznedar’s own research and development laboratory conducts testings for the manufacturing of new products as well as maintaining a consistent quality of existing products.

Haznedar ürettiği yüksek kalite refrakter tuğlaları ve sunduğu servisle müşterilerine dört kıtada hizmet vermektedir. Demir çelik sanayii, çimento ve kireç fabrikaları, demir içermeyen metalurji sektörü, çöp yakma tesisleri, petrokimya kompleksleri, rafineriler ve cam sanayii ortak çalıştığımız endüstrilerdir.
Haznedarın deneyim dolu geçmişi, üstün ürün performansına verdiği önem ve hızlı teslimat ilkesi müşteri memnuniyetinde bizleri bir numaralı tercih yapmaktadır.
Haznedar’ın İstanbul daki tesisinin yıllık 80000 ton üretim kapasitesi bulunmaktadır. Farklı formasyon ve kalitede üretilen alümina ve bazik malzemeler yüksek ısılı fırınlarda ve işlem ünitelerinde kullanılmaktadır. Haznedarın aynı tesiste yer alan araştırma ve geliştirme laboratuvarı yeni ürün geliştirme ve var olan ürünlerin kalite standartlarının korunmasında titizlikle çalışmaktadır.