HEINRICH WAGNER SINTO MACHNIENFABRIK GMBH

HEINRICH WAGNER SINTO MACHNIENFABRIK GMBH
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 49 27529070
Faks / Fax: 49 2752907280
Adres / Address: BAHNHOFSTRASSE 101 D-57334 BAD LAASPHE GERMANY
Stand No: H2-B110

The HEINRICH WAGNER SINTO MASCHINENFABRIK GmbH (HWS) was founded almost 75 years ago in Laasphe, Germany, as factory for the production of foundry machinery. In two facilities in Bad Laasphe 340 employees design, manufacture and assemble moulding machines and plants, pouring units and other devices for the foundry industry. Following the international alignment of the group the focus of sale is concentrated to Europe and the countries of the former Soviet Union.
From the year 1983 the development of the company was fundamentally influenced by the merger with SINTOKOGIO, the biggest manufacturer of foundry equipment worldwide. 26 Japanese companies together with 14 foreign works and subsidiaries turn SINTOKOGIO into a Global Player. In addition to the moulding technology the profile of the group basically consists of the regeneration of moulding material, filter systems, blasting technology as well as abrasives.

HEINRICH WAGNER SINTO MASCHINENFABRIK GmbH (HWS) 75 yıl önce Laaspe, Almanya’da döküm sektörüne yönelik ekipman üretici olarak kuruldu. Bad Laaspe’deki iki tesiste 340 çalışanı ile döküm endüstrisine yönelik olarak kalıplama makinaları/tesisleri, döküm makinaları ve diğer cihazlar için dizayn, imalat ve montaj yapmaktadır. Grup uluslararası uyumunu takiben faaliyet alanı olarak Avrupa ve eski Sovyet Cumhuriyetleri’ne yoğunlaşmıştır.
Şirket 1993 yılından itibaren dünya üzerindeki en büyük dökümhane ekipman üreticisi olan SINTOKOGIO ile şirket evliliği yaparak birleşti. 26 Japon şirketi 14 yabancı fabrika ve ortaklarıyla beraber SINTOKOGIO’yu bir küresel oyuncuya çevirmektedirler. Kalıplama teknolojisine ilave olarak şirketin faaliyet alanı temel olarak kalıplama malzemelerinin rejenerasyonu, filtre sistemleri, kumlama teknolojisi ile birlikte aşındırıcılardan meydana gelmektedir.