HOFMANN CERAMIC GMBH

HOFMANN CERAMIC GMBH
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 49 2777 91450
Faks / Fax: 49 2777 914555
Adres / Address: MÜHLWEG 14 D-35767 BREITSCHEID GERMANY
Stand No: H3-C110

Hofmann CERAMiC develops, produces, and distributes innovative solutions and products related to technical ceramics for the foundry industry, and is THE specialist in the field of mold filling and solidification.
We dimension and design casting systems for non-ferrous metals, iron, and steel casting. Our objective is to increase your productivity using our first-class filters, feeder heads, and DC casting solutions. By using our technology, our customers are able to achieve higher output with the same low error costs. In addition to offering these products, we support our customers with fast, professional service for their casting technology needs.
The combination of our products and the our engineering skill makes us an expert partner for providing custom-tailored solutions for our customers? specific requirements.

Hofmann CERAMIC; döküm endüstrisi için inovatif çözümler ve teknik seramik ürünler geliştirmekte, üretmekte ve bunları piyasaya sürmektedir ve dolayısıyla kalıp doldurma ile katılaştırma alanının uzmanıdır.
Demir olmayan metaller, demir ve çelik döküm için döküm sistemleriyle ilgili hesaplamalar yapıyor, bu sistemleri tasarlıyoruz. Amacımız, ürettiğimiz birinci sınıf filtre, besleyici ve soğutmalı kokillerle iş veriminizi arttırmaktır, çünkü bunları kullanmak müşteriler için aynı zamanda hata masrafları oranını azaltırken üretim verimini artırmak anlamına gelir. Ürünlere ilave olarak müşterilerimizi uygun şekilde ve kısa vadeli olarak döküm teknikleriyle ilgili imkanlarla destekliyoruz.
Müşterilerimizin özel talepleri için onlara has çözümler bulmak söz konusu olduğunda ürünlerimiz ve mühendislerimizin yeterliliğinden oluşan bir kombinasyon bizleri uzman yapmaktadır.