HOFMANN CERAMIC GMBH

HOFMANN CERAMIC GMBH
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 49 2777 91450
Faks / Fax: 49 2777 914555
Adres / Address: MÜHLWEG 14 D-35767 BREITSCHEID GERMANY
Stand No: H3-C110

Hofmann CERAMiC develops, produces, and distributes innovative solutions and products related to technical ceramics for the foundry industry, and is THE specialist in the field of mold filling and solidification.
We dimension and design casting systems for non-ferrous metals, iron, and steel casting. Our objective is to increase your productivity using our first-class filters, feeder heads, and DC casting solutions. By using our technology, our customers are able to achieve higher output with the same low error costs. In addition to offering these products, we support our customers with fast, professional service for their casting technology needs.
The combination of our products and the our engineering skill makes us an expert partner for providing custom-tailored solutions for our customers’ specific requirements.

Hofmann CERAMiC, döküm endüstrisi için teknik seramikler ile ilgili yenilikçi çözümler ve ürünler geliştirir, üretir, dağıtır ve kalıp dolumu ve katılaşma alanında uzmandır. Demir dışı metaller, demir ve çelik döküm için döküm sistemleri boyutluyor ve tasarlıyoruz. Amacımız, birinci sınıf filtreleri, besleyici kafalarını ve DC döküm çözümlerini kullanarak verimliliğinizi arttırmaktır. Teknolojimizi kullanarak, müşterilerimiz aynı düşük hata maliyetleriyle daha yüksek verim elde edebilirler. Bu ürünleri sunmanın yanı sıra, müşterilerimize döküm teknolojisindeki ihtiyaçları için hızlı ve profesyonel hizmet vermekteyiz.
Ürünlerimizin kombinasyonu ve mühendislik becerimiz, müşterilerimizin özel gereksinimlerine göre özel çözümler sunmak için bizi uzman bir ortak haline getirmektedir.