IMERYS METALCASTING SOLUTIONS

IMERYS METALCASTING SOLUTIONS
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 49 020885005161
Faks / Fax: 49 02088500549
Adres / Address: DUISBURGER STR. 69-73 – 46049 OBERHAUSEN GERMANY
Stand No: H9-E130

The world leader in mineral-based specialties for industry, IMERYS delivers high value-added, functional solutions to a great number of sectors, from processing industries to consumer goods and building products. The Group draws on its knowledge of applications, scientific expertise and technological know-how to offer solutions beneficiating its mineral resources, produce synthetic minerals and develop formulations. IMERYS thus contributes essential properties to customers? products and performance.

IMERYS meets ambitious criteria for responsible development, regarding social, environmental or corporate governance. IMERYS serves the metallurgy market across the whole metal-production chain ? from raw materials through to the casting of the final products. IMERYS? products and solutions are used in the production of iron, steel and other metals.

Added to the mould onto the liquid steel bath IMERYS’ Steel Casting Fluxes for instance provide conductivity, coverage, barrier effect

Mineral bazlı endüstrilere özel ürünleriyle dünya lideridir. Çok farklı sektörler ve nihai tüketiciler için katma değeri yüksek özel ürünler geliştirmekte ve teslim etmektedir. GRUP tüm uygulamaya özel bilgi birikimini ve tecrübesini zengin mineral kaynakları ile birleştirip sentetik mineraller üretmek ve uygulamaya özel formüller geliştirmek için kullanmaktadır. IMERYS bu anlamda son kullanıcı ürünleri ve ürün performanslarına ek katkılar sunmaktadır.

Imerys, sosyal, çevresel veya kurumsal yönetim ile ilgili olarak sorumlu kalkınma için iddialı kriterler karşılamaktadır.

IMERYS, metalürji piyasasına tüm metal üretim zincirinde – hammaddeden nihai ürünlerin dökümüne kadar – hizmet vermektedir.

IMERYS’in ürünleri ve çözümleri demir, çelik ve diğer metallerin üretiminde kullanılmaktadır. IMERYS’in çelik döküm tozları kalıp içerisindeki çeliğin üzerine uygulanır. Çelik ile kalıp ararsında ısı akışı, yüzeyde oksitlenme önleyici kaplama ile bariyer etkisi sağlar.