IMERYS METALCASTING SOLUTIONS

IMERYS METALCASTING SOLUTIONS
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 49 020885005161
Faks / Fax: 49 02088500549
Adres / Address: DUISBURGER STR. 69-73 – 46049 OBERHAUSEN GERMANY
Stand No: H9-E130

Imerys delivers high value-added, functional solutions to a great number of sectors, from processing industries to consumer goods and building products. The Group meets ambitious criteria for responsible development, regarding social, environmental or corporate governance.

Imerys’ Steel Casting Fluxes BU serves the metallurgy market across the whole metal-production chain – from raw materials through to the casting of the final products.

Added to the mould onto the liquid steel bath Imerys’ Steel Casting Fluxes for instance provide conductivity, coverage, and a barrier effect, thus contributing essentially to its customers’ manufacturing processes as well as the quality of the final products.

Imerys’ fluxes – sold under the brand ACCUTHERM – are available in powder and in granulated form, the latter offering the option of automatic addition by Flux Feeders.

Meet our expert team at the booth for detailed discussions or contact us via social media, e.g. Twitter: @ImerysSCF.

Mineral bazlı endüstrilere özel ürünleriyle dünya lideridir. Çok farklı sektörler ve nihai tüketiciler için katma değeri yüksek özel ürünler geliştirmekte ve teslim etmektedir. GRUP tüm uygulamaya özel bilgi birikimini ve tecrübesini zengin mineral kaynakları ile birleştirip sentetik mineraller üretmek ve uygulamaya özel formüller geliştirmek için kullanmaktadır. IMERYS bu anlamda son kullanıcı ürünleri ve ürün performanslarına ek katkılar sunmaktadır.

Imerys, sosyal, çevresel veya kurumsal yönetim ile ilgili olarak sorumlu kalkınma için iddialı kriterler karşılamaktadır.

IMERYS, metalürji piyasasına tüm metal üretim zincirinde – hammaddeden nihai ürünlerin dökümüne kadar – hizmet vermektedir.

IMERYS’in ürünleri ve çözümleri demir, çelik ve diğer metallerin üretiminde kullanılmaktadır. IMERYS’in çelik döküm tozları kalıp içerisindeki çeliğin üzerine uygulanır. Çelik ile kalıp ararsında ısı akışı, yüzeyde oksitlenme önleyici kaplama ile bariyer etkisi sağlar.