KELSEN REFRACTORIES

KELSEN REFRACTORIES
H3-C100

Web:

Telefon / Phone: 34 943 69 60 99
Faks / Fax: 34 943 69 17 77
Adres / Address: BELEN INDUSTRIAGUNEA, 1, 20150 ADUNA (GUİPÚZCOA) SPAIN
Stand No: H3-C100

Kelsen Refractories S.A. was founded in the 1960s to produce refractory products for the Iron and Steel -Making industry.

Initially monolithics were produced for Casting Ladle linings and then newer higher-tech refractories were gradually developed, in formed and non-formed shapes. By the beginning of the 1980s Kelsen Refractories S.A. already boasted a wide range of refractories that covered a host of applications in the iron and steel-making industry.

In 2001, Refractarios KELSEN became part of the CALCINOR GROUP in a merger aimed at offering a global service to meet the needs of steel makers, from lime and calcined dolomite to refractory products.

Kelsen Refrakterleri, 1960’lı yıllarda Demir-Çelik endüstrisi için refrakter ürünler üretmek üzere kuruldu.

Başlangıçta monolitik harçlar Döküm Pota astarları için üretildi ve daha sonra yeni ve yüksek teknolojili refrakterler, şekillendirilmiş ve şekillendirilmemiş şekillerde kademeli olarak geliştirildi. 1980’lerin başında Kelsen Refractories S.A., demir ve çelik endüstrisinde bir dizi uygulamayı kapsayan çok çeşitli refrakterlerle öne çıkmıştır.

2001 yılında, Refractarios KELSEN kireç ve kalsine edilmiş dolomitlerden refrakter ürünlere kadar çelik üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak global bir hizmet sunmayı amaçlayan bir birleşme ile CALCINOR GROUP’un bir parçası oldu.