KÖRFEZ DÖKÜM SAN. VE TİC. A.Ş.

KÖRFEZ DÖKÜM SAN. VE TİC. A.Ş.
H7-C120

Web:

Telefon / Phone: 90 262 754 51 77
Faks / Fax: 90 262 754 51 80
Adres / Address: DİLOVASI OSB 2.KISIM, D-2033 SOK. NO:2 DİLOVASI, KOCAELİ TURKEY
Stand No: H7-C120

Körfez Döküm San. ve Tic A.S. has been founded in 1988 in Kocaeli, Turkey. Our company grew constantly and moved to its existing place in the same area in 1996.

Körfez Döküm mainly operates in the field of alloyed steel castings, with a core area of heat, wear and impact resistant steel castings for Cement and Mining Industries. We deliver our products according to customer drawings and specifications with the additional operations as machining, surface treating and assembling. The unit weights of our products vary between 4 to 8000 kgs .

We mainly work with the following alloys:
– Plain Carbon steels,
– Low, medium and high alloy steels,
– High Cr / High Ni heat resistant steels,
– High Cr and Ni-Hard type abrasive resistant steels,
– High Mn impact resistant steel,
– High alloy cast iron grades,
– Bimetallic Castings.

We have a technical office in Germany serving in the fields of mill inspection and consulting.

Our products are exported to 56 countries in 5 continents.

Körfez Döküm San. ve Tic. A.Ş. 1988’de Kocaeli’nde kuruldu. Kuruluştan itibaren sürekli gelişen firmamız 1996’da aynı bölgedeki yeni fabrikasına taşındı. Halen faaliyetlerini toplam alanı 36.000m2 , kapalı alanı 16.000m2 olan bu modern tesiste sürdürmektedir. Tesisimizde 4 kg?dan 8.000 kg?a kadar tek parça döküm yapılabilmektedir.

Firmamızın ana uzmanlık alanı darbeye aşınmaya ve ısıya dayanıklı malzemelerdir.Bu özelliklerde başta alaşımlı çelik dökümler olmak üzere, çeşitli çelik ve demir döküm malzemeler ile üretim yapmaktadır.

Üretim yapılan başlıca sektörler:
-Çimento
-Madencilik
-Enerji (Termik Santraller)
-Çöp Yakma Tesisleri

Talebinize göre sipariş bazında imal edilen ürünlerimiz sadece döküm değil, işleme, boyama ve montaj gibi ek işlemleri tamamlanmış olarak sevk edilir.

Firmamızın Almanya?da, tamamen Alman teknik personelince yönetilen, değirmen tetkiki ve danışmanlık hizmeti veren bir teknik ofisi vardır.

Üretimin %75’ten fazlası 5 kıtada 56 ülkeye ihraç edilmektedir.