KRAUSE CO. KG

KRAUSE CO. KG
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 49 34909 86204
Faks / Fax: 49 34909 86205
Adres / Address: Kantorstr. 16, 06385 Aken (Elbe)
Germany GERMANY
Stand No: H3-C110

The KRAUSE & co. KG focuses mainly in the supply of refractory products, ceramic gating system and some products for the melting shop of steel, gray and ductile iron foundries in Germany and abroad.
Since 1993, we see our task primarily in the consultation, as well as the demand supply of the Foundry customers in terms of requested amounts of refractory materials and making them available within short lead times.
In this role, we operate as partners and warehouse distributor of RHI MAGNESITA, a world market leader in the field of refractory products, since 2000. Caused by this cooperation with RHI MAGNESITA our clients can be sure that they can enjoy of the latest services, technology and developments in that field of industry.
Previously, in 1999, we took over the traditional ceramic casting gating system, SYSTEM LÜNGEN, by the former company Dörentrup-Lüngen Feuerfest GmbH.
Our principle is a flexible, short-term response to the diverse needs of our clients.

KRAUSE & co. KG,Almanya ve Almanya dışındaki ülkelerde, ağırlıklı olarak, refrakter ürünleri, seramik yolluk sistemi ve çelik, gri ve sfero dökümhanelerin ergitme atölyeleri için bazı ürünlere odaklanmıştır.
Firma, 1993 yılından beri, Dökümhane müşterilerinin talep edilen miktarlardaki refrakter malzeme tedariğini karşılamakta ve bunları kısa teslim süreleri içinde gerçekleştirebilmektedir.
Firma, 2000 yılından beri refrakter ürünler alanında dünya lideri olan RHI MAGNESITA’nın ortağıdır ve depo distribütörü olarak faaliyet göstermektedir.
RHI MAGNESITA ile olan bu işbirliğinden dolayı firmanın müşterileri, bu sektördeki en yeni hizmet, teknoloji ve gelişmeleri takip etmektedirler.
Daha önce, 1999 yılında eski Dörentrup-Lüngen Feuerfest GmbH firması olan geleneksel seramik döküm yolluk sistemi firması SYSTEM LÜNGEN’i devraldık.
İlkemiz, müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına esnek şekilde, kısa sürelerde cevap vermektir.