LAZZARI GROUP OFFICINE MECCANICHE INDUSTRIALI

LAZZARI GROUP OFFICINE MECCANICHE INDUSTRIALI
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 035 611316
Faks / Fax: 39 035 612402
Adres / Address: VIA A. VOLTA, 3 – 24036 PONTE SAN PIETRO (BERGAMO) ITALY
Stand No: H9-E130

LAZZARI GROUP?s history dates back to 1951. It is in the eighties that Lazzari company consolidated its position in the steel and iron industry, designing and supplying to the world?s largest producers innovative plants and machines like mandrel screwing/unscrewing machines and cooling beds for seamless tube hot rolling mills.

In the new millennium, Lazzari company has been confirming its position as main actor in the international iron and steel market. In fact, 80-90% of the new machines for the pipe production and long product process crosses the borders of Italy and Europe. The opening of the markets in China, Brazil, Russia and Ukraine allows our company to occupy a privileged position in the international market.

The great turning point of Lazzari company in the last 10 years is represented by the saws and is witnessed by more than 50 types of machines of each model for the different applications and customer requirements, designed, built, shipped and commissioned.

LAZZARI GROUP’un tarihçesi 1951 e kadar dayanır. 1980’li yıllarda LAZZARI yönünü tamamen demir ve çelik sektörüne dönmüş, dikişsiz boru üretim hatları için makine, ekipman ve komple soğutma platformaları tasarlamaya ve imal etmeye başlamıştır.

2000’li yıllarla birlikte yerel bir firmadan uluslararası bir firmaya dönüşmüş, dünya demir çelik sektöründe aktif rol almaya başlamıştır. Yeni makine ve boru üretim hatları imalatının %80-90’ı İtalya ve Avrupa ülkelerine sevk edilirken Çin, Brezilya, Rusya ve Ukrayna pazarlarına açılmasıyla adı tüm dünyada duyulmaya başlamıştır.

LAZZARI firması için bir dönüm noktası da son 10 yılda müşteri ihtiyaçlarına göre 50 tipten fazla dairesel testerenin tasarlanması, imal edilmesi ve devreye alınması olmuştur.