LI-BE SPA

LI-BE SPA
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 0385 272419
Faks / Fax: 39 0385 272478
Adres / Address: S.S. 10 – LOC. FABBRICA, 46, 27040 – ARENA PO (PV) ITALY
Stand No: H9-E130

LI-BE Gruppi Volventi has been designing, manufacturing and selling cylindrical rollers and ball bearings of special design and execution since 1984.

The range of production includes bearings, rollers and complementary articles (slides and plates) used in the sector of internal goods handling, metallurgical machinery, painting machinery, power transmission unit, rotating tables for tool machines, etc.

LI-BE has always been synonymous with special bearings and is the holder of some international patents. For this reason the company uses a team of experts who are capable of providing solutions and projects which are suited to customers? specific requirements.

Thanks to FEA and to the use of internal software we can have a more clear idea of the consequences of the loads on the bearings. A knowledge that, until a few years ago, was belonging to the most re-known manufacturers only.

LI-BE Gruppi Volventi 1984 yılından bu yana silindirik makaralı rulmanların tasarımı, imalatı ve satışı ile bilyalı rulmanların özel tasarım ve imalatını gerçekleştirmektedir.

Ürün yelpazesi; malzeme iletimi ile ilgili sektörlerde, metalürjik makinelerde, boyama makinelerinde, güç iletim sektörleri ve döner tabla içeren makinelerde kullanılmakta olan rulmanları, makaraları ve tamamlayıcı ekipmanları (kayar elemanlar ve plakaları) kapsar.

LI-BE her zaman özel rulmanların üretimi ile eşanlamlı olmuştur ve bazı uluslararası patentleri elinde bulundurmuştur. Bu nedenle şirket, müşterilerinin özel ihtiyaçlarına uygun çözümler ve projeler sağlama yeteneğine sahip uzman bir ekip istihdam eder.

Sonlu elemanlar analiz yöntemi ve özel yazılım programları sayesinde yüklerin rulmanlar üzerinde etki ve sonuçları hakkında daha doğru bilgiler elde edilebilmektedir. Bu bilgiler birkaç yıl öncesine kadar sadece çok bilinen rulman üreticileri tarafından sunulabiliyordu.