MAGMA BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

MAGMA BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
H3-B131

Web:

Telefon / Phone: 90 216 557 64 00
Faks / Fax: 90 216 557 50 26
Adres / Address: KUZGUNCUK MAHALLESİ PAŞALİMANI CADDESİ BOĞAZİÇİ APT.NO:112 B BLOK D:1 34674 KUZGUNCUK ÜSKÜDAR TURKEY
Stand No: H3-B131

MAGMA is a world-wide leading developer and supplier of software for simulation and optimization of casting designs and processes.
The name MAGMA stands for robust and innovative casting solutions as well as a strong partnership with the metal casting industry. With a commitment to casting excellence, we actively work with our customers to integrate the progressive technology of simulation into their operations.
MAGMA’s product and service portfolio includes the powerful, modular software MAGMASOFT®, with the newest release MAGMASOFT®, as well as engineering services for casting design and optimization. With its MAGMAacademy MAGMA offers a wide array of opportunities for further education through training courses, workshops and seminars.
MAGMA Giessereitechnologie GmbH was founded in 1988 and is headquartered in Aachen, Germany. A global presence and support of its customers in more than 60 countries are guaranteed.

MAGMA,döküm tasarımlarının ve proseslerinin optimizasyonları ile döküm simülasyonları için yazılım üreten ve geliştiren; dünya lideri tedarikçi firmadır.
MAGMA ismi, firmanın metal döküm sektörü ile kurduğu güçlü ilişkiler ve imza attığı birçok başarılı proje ile birlikte günümüzde yenilikçi ve efektif döküm çözümlerinin doğru adresidir.Mükemmel Dökümü esas alan şirket felsefesi doğrultusunda müşterileri ile proaktif biçimde, üretim proseslerine simülasyon teknolojilerinin entegrasyonu için çalışmaktadır.
MAGMA’nın müşterilerine sunduğu ürün ve servis portföyünde;MAGMASOFT® yazılımı, en güncel versiyonu ile birlikte parça tasarımı ve optimizasyonu için mühendislik hizmeti de mevcuttur.
Ayrıca MAGMAacademy bünyesinde eğitim programları, seminerler ve workshoplar ile kullanıcılara kapsamlı eğitim fırsatları sunmaktadır.
MAGMA GmbH 1998 yılında kurulmuş olup merkezi Aachen,Almanya’dadır.Dünya genelinde 60’dan fazla ülkede müşterilerine doğrudan hizmet ve destek vermektedir