MALDANER METAL EMPRENYE

MALDANER METAL EMPRENYE
H2-A100

Web:

Telefon / Phone: 90 262 335 47 47
Faks / Fax: 90 262 335 33 31
Adres / Address: SANAYİ MAH. KUZEY SOK. NO:16 İZMİT TURKEY
Stand No: H2-A100

Even most advanced metal casting techniques cannot entirely prevent the formation of pores. These pores are very problematic, due to their leakage potential, especially for parts, which are expected to be tight under pressure, such as gear boxes, sump pans cylinder heads, valves, pneumatic and hydraulic components.
Maldaner eliminates this problem very economically and effectively with its metal impregnation process.
Our IM series resins fill the micro pores of the castings for the tightness of your parts under pressure.
We offer toll impregnation, impregnation resins and plants from our location in İzmit as well as consultancy for your impregnation processes.

Alüminyum, demir-çelik, bronz, prinç ve magnezyumdan döküm ile üretilen metal parçalarda gözenek oluşumu, en modern tekniklerle bile tamamen engellenemez. Özellikle, dişli kutuları, yağ karterleri, silindir kapakları, ventiller, pnömatik ve hidrolik aksamlar gibi, basınç altında sızdırmazlık özelliği aranan parçalarda, bu gözenekler sızdırmaya sebebiyet vererek büyük bir sorun teşkil eder.
Maldaner, metal emprenye işlemi ile bu sorunu düşük bir maliyetle ve etkili bir şekilde ortadan kaldırır. IM serisi sentetik reçinelerle emprenye ettiğimiz parçalar, gözenekleri doldurarak sızdırmazlık sağlar.
İzmit’te bulunan tesisimiz ile fason emprenye işçiliği, mevcut tesisleriniz için reçine temini, ihtiyaçlarınıza uygun anahtar teslimi emprenye tesisi imalatı ve emprenye proses danışmanlığı konularında hizmetinizdeyiz.