MATEC SRL

MATEC SRL
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 031 88 11 71
Faks / Fax: 39 0313540067
Adres / Address: VIA TEVERE, 11 – 22073 FINO MORNASCO (CO) ITALY
Stand No: H9-E130

MATEC SRL was established in 2002 as a natural continuation of MATEC of R. TRECCANI, active in the sector since 1950. Ever since the beginning our production and marketing activities have been aimed at mechanical components for lifting and handling machines and/or systems.

Over the years MATEC has given great importance to the spare parts sector, guaranteeing timely and efficient service to our various clients. For more details please visit our website www.matecweb.it
Currently, given the natural and continuous improvement and specialization efforts, our position on the market enables us to maintain continuous contacts with manufacturers of lifting and transport equipment, as well as with users including the most important national and international iron and steel and cement groups.

Main products of MATEC can be listed as below:

CRANE BUFFERS
LOAD LIMITERS
DRUM BRAKES
ELECTROMAGNETIC DISC BRAKES
DISC BRAKES
FLEXIBLE COUPLINGS AND PULLEYS
SPARE PARTS FOR BRAKES AND COUPLINGS

MATEC SRL 2002 yılında sektöre 1950 den beri hizmet veren MATEC of R. TRECCANI firmasının doğal devamı olarak kurulmuştur. MATEC kuruluşunun ilk yıllarından beri kaldırma ve taşıma makine ve sistemlerine mekanik aksam üretmek şeklinde belirlemiş, tüm üretim/satış organizasyonunu bu yönde yapmıştır. Geçen yıllar içerisinde MATEC, yedek parça sektörüne artan bir önem vermiş, müşterilerinin malzeme ihtiyaçlarına zamanında ve etkin bir şekilde hizmet sunabilmeye odaklanmıştır. MATEC ve ürünleri ile ilgili detaylı bilgi için firmanın www.matecweb.it web adresini ziyaret edebilirsiniz. Sürekli çalışmanın ve yeni ürünler geliştirmenin doğal sonucu olarak bugün MATEC, bir çok kaldırma ve taşıma makineleri üreticisi ile yakın ilişkiler içerisindedir. Aynı zamanda bir çok demir çelik ve çimento tesisi teknik ekibi ile de doğrudan çalışmakta ve ürünlerini sürekli olarak geliştirmektedirMATEC firmasının ana ürünleri aşağıdaki şekilde listelenebilir:

VİNÇ TAMPONLARI
YÜK SINIRLAYICILAR