META-MAK METALURJİ MAK. MÜM. LTD. ŞTİ.

META-MAK METALURJİ MAK. MÜM. LTD. ŞTİ.
H2-C110/D110

Web:

Telefon / Phone: 90 212 270 07 08
Faks / Fax: 90 212 270 08 88
Adres / Address: Darülaceze Cad. Bilaş İş merkezi B Blok No:33/34 34384 Okmeydanı / Şişli / İSTANBUL TURKEY
Stand No: H2-C110/D110

Meta-Mak, has been established in 1973 and since than we have been serving the metallurgical industries with several principals from all over the world. We began to supply melting furnaces and moulding lines to the foundries, then we extend our metallurgical area through NDT, iron&steel and non-ferrous metals accompany by new agencies.
Our sales staff consists of 6 metallurgical engineers responsible of non-destructive testing, foundry, ferrous and nonferrous, iron and steel service and spare parts. Some of them for NDT and laboratory equipments are: X-Ray equipments, industrial films, ultrasonic, eddy-current equipments, film evaluation systems, spectrometers, sand laboratory equipments for metallurgical industry. Nowadays, especially on-line ultrasonic inspections become important in the market.
On the other hand, Meta-Mak developed service engineering for the sold machines, software and supplying 1st quality service with the trained group in his structure.

1973 yılında kurulan ve uluslararası firmaların temsilciliğini ve distribütörlüğünü yapan Meta-Mak, faaliyetlerine döküm sektörüne malzeme ve ekipman temini konusunda hizmet vererek başlamış, daha sonra sırasıyla demir-çelik, tahribatsız muayene ile gözetim, çelik konstrüksiyon, inşaat ve son olarak demir dışında alüminyum ve bakır ekstrüzyon konuları ile portföyünü genişletmiştir.
Metalürji sektörüne makine ve ekipman tedarik ederek, çözüm arayışında olan Türk Sanayicisi?ne riski azaltmak-verimi yükseltmek amacıyla anahtar teslim uygulamalarla mühendislik hizmeti sunuyoruz.
Meta-Mak temsilcilik hizmetlerinde profesyonelliği yakalamış konularında uzman 6 metalürji mühendisi ile farklı sektörlere genişleyen ürün ağıyla yatırım projeleri hazırlamaktadır.
Günümüzde Meta-Mak, müşterilerimizin beklentisi olan yenilikçilik,yüksek teknoloji, kolay kullanım, güvenilirlik, dayanıklılık ve düşük maliyet özelliklerini şirket politikası olarak benimsemektedir.