MORGAN MMS-NOLTINA CRUCIBLES

MORGAN MMS-NOLTINA CRUCIBLES
H2-C100

Web:

Telefon / Phone: 90 216 447 29 55
Faks / Fax: 90 216 447 29 69
Adres / Address: MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş.
İSTASYON MAH. E-5 ÜSTÜ. FATİH OTAĞI SOK. TUZLA / İSTANBUL TURKEY
Stand No: H2-C100

MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş. is the exclusive sole agent of Germany’s “MORGAN MMS – NOLTINA Crucibles Made in Germany” in Turkey.
With more than 150 years of experience, Morgan Molten Metal Systems is considered as a world leader in the manufacture and servicing of crucibles to metals operations, with a significant presence in Asia and the Middle East. “MorganMMS – NOLTINA, Made in Germany” crucibles and foundry products provide the optimal melting solutions to foundries, die-casters and metal melting facilities covering melting applications that include zinc, precious metals, aluminum, copper/brass/bronze and other non-ferrous metals.
Although well known for its Noltina brand crucibles, MorganMMS also offers the industry’s largest selection of branded crucibles, enabling foundries to find the ideal crucible for their specific application. Working in partnership with its customers on a regional and global level, MorganMMS utilizes for metal casting operations.

MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş., Almanya’da yerleşik olan MORGAN MMS Firması’nın sadece Almanya’da üretilen NOLTINA Potalarının Türkiye’deki tek yetkili temsilcisidir.
150 yılı aşkın tecrübesiyle, Morgan Molten Metal Systems, Asya ve Orta Doğu’daki tedarikçi kimliğiyle, gerek ilgili sektörlerdeki üretimlerde, gerekse sektöre ait metal operasyonlarında kullanılan potalarıyla dünya da lider bir üretici olarak kabul edilmektedir. Morgan MMS’in Noltina markalı bu potaları sadece Almanya’da üretilmekte olup, dökümhanelerin ergitmelerinde en iyi ve optimal çözümleri sağlamaktadır. Bu potalar başlıca Çinko, Kıymetli Metaller, Aluminyum, Bakır, Pirinç, Bronz ve diğer Non-Ferrous Metallerinin ergitilmesi konularında üretim maksatlı olarak kulanılmaktadır.
Tanınırlığıyla sektörün lideri olmuş olan NOLTINA Markası, kullanıcılarına alanınındaki en geniş ürün yelpazesine sahip olmasının da avantajıyla, farklı opsiyonlardaki potalarını teklif edebilecekleri ürün gamına sahiptir.