NIDEC CONTROL TECHNIQUES

NIDEC CONTROL TECHNIQUES
H8-B108

Web:

Telefon / Phone: 90 216 418 24 20
Faks / Fax: 90 216 418 24 23
Adres / Address: İÇERENKOY MAH. TOPÇU İBRAHİM SOK. NO:13/2, ATAŞEHİR, İSTANBUL 34752 TURKEY
Stand No: H8-B108

Nidec Control Techniques has been at the front of customer-focused drive technology for over 40 years. We’re dedicated to the advancement of automation. From product development at our headquarters to our 45 Automation Centers around the world, we provide solutions relevant to the industries in your region. We ensure high performance, reliability and energy efficiency across every application.
History
Founded in 1972 as KTK in Newtown, Wales, UK.Their vision, to provide a new drive that met the market needs, has led to innovate new products, including the Commander AC and the Mentor, the world’s first digital DC drive. In that same year, we became Control Techniques. One single programmable drive that could run open-loop, closed-loop, and servo has been developed. The first intelligent drive: the Unidrive. Control Techniques joined Emerson in 1995. In 2017 Control Techniques joined the Nidec Corporation. Nidec’s vision is to be the world’s number 1 for everything that spins and moves.

NIDEC’e bağlı bir kuruluş olan Control Techniques, ticari ve endüstriyel uygulamalar için motor kontrolü ve güç dönüştürme teknolojileri alanında lider üreticilerden biridir. Yenilikçi ürünlerimiz performans, güvenilirlik ve enerji verimliliği gerektiren en zorlu uygulamalarda kullanılmaktadır.
Control Techniques, dünya çapında 55 farklı noktada 1.687 çalışana sahiptir.
Tarihçe
1973 yılında KTK adıyla kuruldu, 1985 yılında Control Techniques adını aldı. İlk yılında dünyanın ilk Dijital DC Sürücüsü olan Mentor ve AC Sayısal sürücüsü olan Commander serilerini piyasaya sürdü. 1992 yılında fabrika otomasyonu için sunulan komple ürün aralığı ve 1995 yılında dünyanın ilk evrensel AC Sürücüsü olan Unidrive’ı piyasaya sürdü. Dünya çapında üretim, mühendislik ve tasarım merkezlerine sahip olan Control Techniques, endüstriyel donanım ve üretim süreçlerinde kullanılan yenilikçi AC, DC ve servo sürücü çözümleri ve yenilenebilir enerji uygulamaları için güç dönüştürme sistemleri üretmektedir.