NIDEC INDUSTRIAL SOLUTION

NIDEC INDUSTRIAL SOLUTION
H8-B108

Web:

Telefon / Phone: 90 216 418 24 20
Faks / Fax: 90 216 575 00 38
Adres / Address: İÇERENKOY MAH. TOPÇUİBRAHİM SOK. NO:13/2, ATAŞEHİR, İSTANBUL 34752 TURKEY
Stand No: H8-B108

Our Company History & Capabilities is world renowned in connection to our heritage as “ANSALDO Sistemi Industriali”.
In 2012, Nidec Group fully acquired our Company and all Production Facilities for Electric Motors and Generators, Power Electronics (DC & AC Drives) and Industrial Automation Systems:
Our Company name was changed in Nidec ASI S.p.A. maintaining the ASI brand (Ansaldo Sistemi Industriali) on our Products and Systems Technology as a tribute to our origins and a guarantee of the quality and reliability that our customers have come to recognize and expect in our more than 160 years on the market. Two years ago Nidec acquired from Emerson, Control Techniques and Leroy Somer allowing us to further increase our capabilities, product range and presence World Wide.
In particular in Turkey we can guarantee to our local Customers the experience and support from our Italian facilities together with a remarkable and competent local presence in order to assure proper support.

“ANSALDO Sistemi Industriali ” Şirket tarihçemiz ve yeteneklerimiz mirasımızla bağlı olarak dünyaca ünlüdür.
Nidec Group, 2012 yılında Şirketimizi ve Elektrik Motorları ve Jeneratörleri, Güç Elektroniği (DC ve AC Sürücüler) ve Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Üretim Tesislerini tamamen bünyesine almıştır.
Şirketimizin adı, ürün ve sistemler teknolojimizdeki ASI markasını, pazarda 160 yılı aşkın bir süredir müşterilerimizin tanıdığı ve beklediği kalite ve güvenilirliği garanti eden Nidec ASI SpA olarak değiştirilmiştir. Nidec iki yıl önce Emerson firmasından, Control Techniques ve Leroy Somer firmalarını satın alarak ve yeteneklerimizi, ürün çeşitliliğimizi ve varlığımızı daha da genişletmemize olanak tanıdı.
Özellikle Türkiye’de, yerel Müşterilerimize, İtalyan tesislerimizin sağladığı destek ve desteği, uygun desteği sağlamak için dikkate değer ve yetkin bir yerel mevcudiyetle garanti edebiliriz.