NIMAG GROUP OF COMPANIES

NIMAG GROUP OF COMPANIES
H2-C100

Web:

Telefon / Phone: 90 216 447 29 55
Faks / Fax: 90 216 447 29 69
Adres / Address: MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş.
İSTASYON MAH. E-5 ÜSTÜ. FATİH OTAĞI SOK. TUZLA / İSTANBUL TURKEY
Stand No: H2-C100

Marmara Metal is the exclusive sole agent of “NIMAG GROUP OF COMPANIES” in Turkey.
The Nimag Group of Companies can trace its origins back to 1962, having produced various metal related products. The Group is focused on the production of nickel magnesium, ferro-nickel magnesium, ferro-silicon, other master alloys and related products. The Group is a globally significant producer of specialised nickel magnesium alloys (“NiMag”), ferro-nickel magnesium alloys (“FeNiMag”), ferro-silicon magnesium alloys (“Fesimag”) and other Master alloys. The products are used in a wide variety of applications in the foundry, aeronautical, aerospace and motor industries. Nimag [Pty] Ltd manufactures a comprehensive range of “Metalloy” Nickel Magnesium and other Master Alloys for use in processes requiring the efficient nodularisation of graphite to produce Spheroidal Graphite [SG] iron, as well as desulphurisation and other metallurgy using magnesium or calcium as the scavenger.

MARMARA METAL A.Ş., Güney Afrika’da üretimi olan ve yine Güney Afrika’da yerleşik NIMAG GROUP OF COMPANIES Firması’nın Türkiye’deki tek yetkili temsilcisidir.
NIMAG GROUP OF COMPANIES, 1962 yılında çeşitli metallerin üretimiyle pazarda bulunmaya başlamıştır ve bugün itibariyle uluslararası distribütör ağı ile ürünlerinin satış ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. 2000 yılından bu yana da ISO 9001 sertifikası sahibidir. Grup başlıca Nikel Magnezyum, Ferro-Nikel Magnezyum, Ferro Silikon, ve diğer Master Alaşımları ve ilgili ürünleri üretmektedir.
Grup özel Nikel Magnezyum Alaşımında(NiMag), ferro-nickel magnezyum alaşımında (“FeNiMag”), ferro-silikon magnezyum alaşımında (“Fesimag”) ve diğer Master Alaşımlarda global olarak dikkat çekici ve tanınırlığı yüksek bir üretici olarak bilinmektedir. Ürünler genellikle dökümhane, uzay bilimi, havacılık ve motor endüstrilerinde kullanılmaktadır.