PAVARINI COMPONENTS SRL

PAVARINI COMPONENTS SRL
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 0376 1888088
Faks / Fax: 39 0376 1888089
Adres / Address: VIA FOA, 46020 PEGOGNAGA (MN) ITALY
Stand No: H9-E130

PAVARINI was founded in 1956 as a manufacturer of components and agricultural machinery.

During the early eighties the management decided to leave manufacturing of agricultural machinery and focuses exclusively on components and rod end for hydraulic cylinders.

Later in the eighties the company (with the take over of the current management) was converted into a stock joint company and acquired the name of ‘PAVARINI COMPONENTS SPA’. A big step in terms of industrial and marketing reorganization was taken, with the target of following and meeting our customers needs.

On the basis of this set up PAVARINI COMPONENTS SPA could increase its product range by adding brackets for hydraulic cylinders and clevis for pneumatic cylinders to reach a leading position in its own sector.

PAVARINI, 1956 yılında tarım makineleri için çeşitli ürünler geliştiren ve üreten bir firma olarak faaliyet hayatına başlamıştır.

Seksenli yılların başında firma yönetimi tarım makineleri üretiminden çıkma kararı almış ve özellikle hidrolik silindir başlık ve rod bağlantı elemanlarının üretimi konusuna yoğunlaşmıştır.

Seksenli yılların sonlarında firma, (mevcut yönetim hisselerinin de alınmasıyla) anonim şirkete dönüştürülmüş ve ‘PAVARINI COMPONENTS SPA’ adını almıştır. Sonrasında müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun şekilde ve hızda cevap verebilmek adına kapsamlı bir endüstriyel ve pazarlama yapısı oluşturulmuştur.

Bu yeni organizasyonla PAVARINI COMPONENTS SPA ürün çeşitliliğini, sektöründe lider ve tek elden tedarikçi olabilmek amacıyla, müşteri odaklı çözümlerle arttırmış, hidrolik ve pnömatik silindir bağlantı elemanlarını geliştirmiştir.