PLAZMA UYG., ENERJİ, ÜRETİM, DANIŞM., ELEKTRONİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

PLAZMA UYG., ENERJİ, ÜRETİM, DANIŞM., ELEKTRONİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
H6-D103

Web:

Telefon / Phone: 90 246 2370746
Faks / Fax: 90 246 2118406
Adres / Address: SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ DOĞU YERLEŞKESİ GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİ NO:105 ISPARTA TURKEY
Stand No: H6-D103

Plazmatek is a leader in nation especially plasma related products and research and also in thin film and nano technology. Plazmatek offers products and systems made in Turkey and developed in Turkey and installed in Turkey and export worldwide.

Plazmatek is a company established in year 2010 basically focused on research and development in Isparta Suleyman Demirel Universitesi Teknokent. Our team including 6 DhDs, 4 Masters, 3 BSc and 1 technician and 1 Manager are working in the company.

Plazmatek exports and imports products design his own systems and also research on basic and applied science and publish papers in top scientific journals and informs public in his research and inventions.

We know what we are doing and we help companies and researchers to create their future and to stay alive life long.

Plazmatek, plazma sistemleri, ince film, nanoteknoloji alanlarında ülkemizde lider firmalardan biridir. Ürünlerini yerli olarak tasarlamakta ve üreterek tüm dünyaya sunmaktadır.

Plazmatek Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Teknokenti’nde 2010 yılında araştırma ve geliştirme odaklı kurulmuştur. 6 Doktora, 4 Master, 3 Lisans, 1 Teknisyen ve yöneticilerden oluşan ekibi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Plazmatek tarafından tasarlanan ürünler yurtiçi ve yurtdışına temin edilebilmektedir. Ayrıca temel ve uygulamalı bilimler üzerine yapılan bilimsel araştırmalarını yayınlanan makaleler ile bilim dünyası literatürüne katkı sağlamaktadır.

Plazmatek konumuna hakim bir şekilde diğer şirketler ve araştırmacılara öncü olarak geleceklerini şekillendirmekte ve kalıcı bir birikim oluşturmayı hedeflemektedir.