PRESTİJ YAYINCILIK BASIM HİZ. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

PRESTİJ YAYINCILIK BASIM HİZ. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
H7-A145

Web:

Telefon / Phone: 90 212 320 36 90
Faks / Fax: 90 212 320 36 91
Adres / Address: TALATPAŞA MAH. GÜLBAŞAK SOKAK NO:2/B KAĞITHANE TURKEY
Stand No: H7-A145

PRESTİJ YAYINCILIK LTD.ŞTİ. Prestij Publishing, has started publication life 24 years ago with “Metal Dünyası” for metalurgy and materials industry. Later, “Kalıp Dünyası” for mould die and maching industry anc CAD/CAM/CAE for design sector has joined. Recently, PrestijWeb.Tv has started its broodcasting on digital platform.Publishing: MetaL Dünyası, Kalıp Dünyası, CAD/CAM/CAE Dünyası, PrestijWebTv
Metal Dünyası Magazine has been publishing since 1993 every month. You can follow, metallurgy, materials, iron-steel, non ferrous metals, heat treatment, casting, welding, production process, sheet metal, tube, profile, surface treatment, quality control and raw materials market.
Kalıp Dünyası Magazine has been publishing since 2000, bimonthly. You can follow mold-die industry, tool steels, heat treatment, cutting and holding tools, CAD-CAM-CAE softwares, quality control.

Prestij Yayıncılık, yayıncılık hayatına 26 yıl önce metalurji ve malzeme sektörüne yönelik “Metal Dünyası” dergisi ile başladı. Daha sonra “Kalıp Dünyası” ve CAD/CAM/CAE Dünyası” dergilerini çıkarmaya başladı. Son olarak PrestijWebTV ile Türk sanayisinin bilmek ve paylaşmak istediklerini dijital ortama taşıdı.
Metal Dünyası Dergisi 1993 yılından beri her ay yayınlanmaktadır. Metalurji-Malzeme, Demir-Çelik, Demir Dışı Metaller, Isıl İşlem, Döküm, Kaynak, İmalat Prosesleri, Sac-Boru-Profil, Toz Metalurjisi, Yüzey İşlem, Kalite-Kontrol, ve Hammadde Piyasaları ile ilgili güncel bilgileri dergimizden takip edebilirsiniz.
Kalıp Dünyası Dergisi, 2000 yılından beri iki ayda bir yayınlanmaktadır. Dergimizin içeriğini Kalıpçılık ve Kalıp İşleme Teknolojisi, Takım Çeliği ve Isıl İşlemi, Kesici ve Tutucu Takımlar, Kalıp Elemanları, Takım Tezgahları, Yazılımlar, Kalite-Kontrol oluşturmaktadır.