REBS GMBH

REBS GMBH
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 49 0210293060
Faks / Fax: 49 02102930640
Adres / Address: DUISBURGER STRASSE 115 POSTFACH 4305 W-4030 RATINGEN 4 (LINTORF) GERMANY
Stand No: H9-E130

REBS Zentralschmiertechnik GmbH was founded in 1948 and has developed into a modern, international company.

The family-run company, now in its 3rd generation of management, employs over 150 staff worldwide and is the leading provider in many areas of central lubrication technology.

Company founder Alexander REBS already earned an excellent reputation with the invention of the progressive distributor. Oriented to the needs of its customers, REBS is constantly growing with its subsidiaries REBS TURBOLUB GmbH, REBS Lubrication Technology Ltd., Shanghai and REBS Lubrication India Pvt. Ltd., Mumbai.

For more details on company’s products and history please visit www.rebs.de

Quick and hot – not a problem for us!

High temperatures, high speeds and loads – the REBS oil-air lubrication with TURBOLUB® distributors is designed for use in extreme manufacturing processes, as well as with small systems from 2.5 litres.

REBS Zentralschmiertechnik GmbH 1948 yılında kurulmuş ve zaman içerisinde modern uluslar arası bir firmaya dönüşmüştür.

Aile şirketi yapısındaki firma bugün 3. kuşak aile üyeleri tarafından idare edilen, dünya üzerinde 150 çalışanı bulunan, merkezi yağma teknolojileri konusunda lider bir firma konumundadır.

Firmanın kurucusu Alexander REBS kendi icadı olan progresif dağıtıcı ile rakiplerinden farklı bir konumu hak etmiştir. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda firma da yapısını genişletmektedir. Bugün REBS TURBOLUB GmbH, REBS Lubrication Technology Ltd., Şangay – Çin ve REBS Lubrication India Pvt. Ltd., Mumbai – Hindistan ofisleri ile hizmet sunmaktadır..

Firma ve ürünleri ile ilgili detaylı bilgi için firmanın web adresini ziyaret ediniz www.rebs.de

Hızlı ve Sıcak – Bizim için problem değil

Yüksek sıcaklıklar, yüksek hızlar ve yükler – REBS TURBOLUB® yağ hava karışımı dağıtıcıları en ağır imalat süreçleri için tasarlanmıştır.