REICHMANN & SHON GMBH

REICHMANN & SHON GMBH
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 49 730987517
Faks / Fax: 49 73097938
Adres / Address: RUDOLF-DIESEL-STRASSEE 6-8 D-89264 WEISSENHORN GERMANY
Stand No: H2-B110

With its 100-year history, the company Reichmann & Sohn GmbH has firmly established itself all around the world in the fettling technology and cast post-treatment. Today the company has got three independent product segments with a long tradition:
– Reichmann Casting Finishing – Grinding machines for fettling technologies and cast post-treatment
– Reichmann Ski & Board Tuning – Service machines for ski & snowboards
– Rema – Grinding, polishing and cut-off machines for the metal manufacturing sector
“REMA” and “Reichmann Casting Finishing” are well-known names in the foundry industry, as well as in fettling shops and in the cast post-treatment. As German, medium-sized family business, Reichmann can react flexibly to the market requirements. For this reason, Reichmann machines are successfully installed worldwide.

100 yıllık geçmişi ile, Reichmann & Sohn GmbH firması döküm sonrası işlemler ve çapak alma teknolojisinde dünyanın dört bir yanında sağlam bir yere sahip olmuştur. Günümüzde şirketin uzun bir geleneğe sahip üç bağımsız ürün segmenti bulunmaktadır:
– Reichmann Döküm Son İşlem – Taşlama teknolojileri ve döküm sonrası işleme için taşlama makineleri
– Reichmann Kayak & Board Tuning – Kayak ve snowboard için servis makineleri
– Rema – Metal imalat sektörü için taşlama, parlatma ve kesme makineleri
“REMA” ve “Reichmann Döküm Son İşlem”, döküm endüstrisinde ve aynı zamanda son işlem ve döküm sonrası işlemlerde iyi bilinen isimlerdir. Alman, orta ölçekli aile şirketi olarak Reichmann, pazar gereksinimlerine esnek bir şekilde tepki verebilir. . Bu nedenle Reichmann makineleri dünya çapında başarıyla kullanılıyor.