ROMANI SRL

ROMANI SRL
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 0434 845211
Faks / Fax: 39 0434 85277
Adres / Address: VIA PINZANO, 6 33078 SANVITO AL TAGLIAMENTO (PN) ITALY
Stand No: H9-E130

ROMANI SRL has a history of more than 75 years in metal industry. Founded in 1933 in Milan, the company initially manufactured industrial knives for different applications.

Through decades, ROMANI SRL developed into a reliable partner for high quality tooling used in shearing, bending and metalworking operations, serving the metal producing and metal processing industry worldwide.

ROMANI SRL has recently moved all operations and activities to North East of Italy in a new, modern, efficient production facility meeting industries highest standards. This new operation will drive the business through the 21st century.

ROMANI SRL has mainly three major product groups for steel industry:

Hot and cold rolling mill blades & knives (side trimmers, copper knives, etc.)
Liners for hot and cold rolling mill stands
Circular blades and knives for steel service centers

ROMANI SRL firmasının metal sektöründe 75 yıllık bir geçmişi vardır. 1933 yılında Milano’da kurulan firma başından beri farklı uygulamalar için endüstriyel bıçaklar üretmektedir.

Aradan geçen zaman içerisinde ROMANI SRL kesme, bükme ve metal işleme sektöründe kullanılmakta olan bıçak ve takımlar konusunda güvenilir bir ortak olduğunu kanıtlamıştır.

ROMANI SRL sanayinin yükselen standartlarını karşılamak amacıyla yakın zamanda tüm yönetim ve üretim tesislerini İtalya’nın kuzey doğusunda kurulu yeni ve modern tesisine taşımıştır. Bu yeni adımı ile 21. yüzyılın tüm ihtiyaçlarına bugünden cevap verebilecek durumdadır.
ROMANI SRL çelik sektöründe aşağıda listelenen üç ana ürün grubuna hizmet vermektedir:

Sıcak ve soğuk haddehane bıçakları (kenar kesme, düz bıçaklar, vs.)
Soğuk ve sıcak haddehane aşınma plakaları
Çelik servis merkezleri için düz ve dairesel bıçaklar