SALDOTECNICA EUROPE SRL

SALDOTECNICA EUROPE SRL
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 010 613 38 49
Faks / Fax:
Adres / Address: VIA DELLE FABBRICHE, 4-B / 16158 GENOVA ITALY
Stand No: H9-E130

With a history of over 70 years, Saldotecnica is a pioneer in the field of oxy-cutting.

Saldotecnica under the guidance of the Magnani family from the 70 years up to 2000, Saldotecnica been able to adapt to the continuous innovation of the iron and steel industry going half a century and facing the new millennium as a reference point in oxy-cutting technology.

In 2015 a company leads to a radical change, Saldotecnica Ligure srl is sold to foreign investors and Saldosider srl, changes its name to Saldotecnica Europe srl becoming the only reference for the steel industry.

Today Saldotecnica is a young and dynamic company led by a new CEO Mr. Luca Giusti who from the technical sector with an ultra 20 experience annals restructure the old Saldotecnica replacing the pivotal figures giving a boost to the company growth.

70 yıllık geçmişinde Saldotecnica oksijenli kesme ekipmanları konusunda her zaman öncü konumunda olmuştur.

2000’li yıllara kadar 70 yıllık bir süreçte Magnani ailesi tarafından yönetilen Saldotecnica, oksijenli kesme teknolojileri konusunda demir ve çelik sanayine yenilikçi ve yaratıcı ürünler sunmuştur.

2015 yılında firma radikal bir kararla yabancı yatırımcılara ve Saldosider Srl firmasına satılmış ve ismini sadece demir ve çelik sanayine hizmet verecek şekilde Saldotecnica Europe Srl olarak değiştirmiştir.

Bugün Saldotecnica yeni CEO’su Mr. Luca Giusti’nin yönetiminde genç ve dinamik bir yapıya bürünmüştür. Saldotenica artık demir çelik sektörüne yenilikçi ve profesyonel çözümler sunmaya odaklanmış her geçen yıl daha da büyüyen bir firmadır.