SIM SRL

SIM SRL
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 39 0297250329
Faks / Fax: 39 029727070
Adres / Address: VIA IV NOVEMBRE 42 CUGGIONO (MI) ITALY
Stand No: H3-C110

SIM S.r.l is a thirty-year experienced Company in the field of ceramics and resistances for the heating industry. It is specialized in the production of technological products for the high temperatures sector, which are used in the ceramic, goldsmith and dental equipment fields, as well as in the foundry and metallurgical industry, in wire drawing and metal annealing, in the glass, food and petrochemical industries.
From August 2008, SIM S.r.l. opened the new 5,500 square meters premises (of which 3,500 covered), bringing together in a single plant the following productions: Ceramic production (supporting-resistors refractory materials and vibro / casting products), electromechanical production (resistors, thermocouples, measuring and control tools) and mechanical workshop for the maintenance of furnaces and industrial heating systems.

SIM S.r.l, ısıtma endüstrisi için seramik ve rezistans alanında otuz yıllık tecrübeli bir firmadır.
Seramik, kuyumculuk ve dişçilik ekipmanlarının yanı sıra dökümhane ve metalurji endüstrisinde kullanılan yüksek sıcaklık endüstrisine yönelik teknolojik ürünlerin üretiminde,tel çekme ve metal tavlama ,cam, gıda ve petrokimya endüstrileri alanlarında’da uzmanlaşmıştır.
SIM S.r.l. Ağustos 2008’den beri destekleyici 5,500 metrekarelik yeni binalarını (3,500 kaplamalı) açarak, tek bir tesiste aşağıdaki üretimleri bir araya getirmiştir:
Seramik üretimi (destekleyici dirençli refrakter malzemeler ve vibro / döküm ürünleri), elektromekanik üretim (direnç, termokupllar, ölçüm ve kontrol araçları) ve ocakların endüstriyel ısıtma sistemlerinin bakımı için mekanik atölye.