SINTOKOGIO LTD.

SINTOKOGIO LTD.
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 81 525829217
Faks / Fax: 81 525862279
Adres / Address: DAINAGOYA BLGD. 24F 3-28-12, MEI-EKI NAKAMURA – KU NAGOYA 450-6424 JAPAN
Stand No: H2-B110

Sintokogio has made constant progress as a casting equipment manufacturer since our foundation in 1934. Throughout our long history of casting we have accumulated many skills and knowledge and continue to grow by applying and developing the skills and know-how in various formed and fabricated material areas in addition to the casting as our main business.
Foundry Business:
Sinto, with its rich experience and know-how accumulated in the history of over 70 years since 1934, is the world?s largest engineering and manufacturing company that can supply a vast range of foundry machines, equipment and systems, up-to-date technology, maintenance and service, and replacement parts and consumables.

Other sectors Sinto provides services:

Surface Treatment
Environment- related Business
Mechatronics Business
Powder Treatment Business
Testing Measuring Business
Ceramic-related Business
Materials Handling Business

Sintokogio, kuruluş yılı olan 1934?den beri dökümhanelere yönelik makine ve ekipman üreticisi olarak sürekli büyümesini sürdürmektedir. Uzun yıllara dayanan döküm tarihimiz boyunca, temel faaliyetimiz olan dökümhaneler için imal ettiğimiz makine ve ekipmanlar dışında çeşitli şekillendirilmiş ve imal edilmiş malzeme alanlarında da beceri ve know-how’ı uygulayarak ve geliştirerek birçok beceri ve bilgi birikimiyle büyümeye devam ettik.
Döküm Sektörü:
1934’ten bu yana 70 yılı aşkın bir geçmişte biriktirdiği zengin deneyim ve bilgi birikimiyle Sinto, dünyanın en büyük dökümhane makineleri, ekipmanları ve sistemlerini en yeni teknolojiler ile tedarik edebilen en büyük mühendislik ve üretim şirketidir.
Sinto?nun hizmet verdiği diğer sektörler:
Yüzey İşlem
Çevre Koruma
Mekatronik
Toz Arıtma
Ölçme ve Test
Seramik
Malzeme Nakil/Taşıma