SNAM ALLOYS PVT. LTD.

SNAM ALLOYS PVT. LTD.
H2-C100

Web:

Telefon / Phone: 90 216 447 29 55
Faks / Fax: 90 216 447 29 69
Adres / Address: MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş.
İSTASYON MAH. E-5 ÜSTÜ. FATİH OTAĞI SOK. TUZLA / İSTANBUL TURKEY
Stand No: H2-C100

MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş. is the exclusive sole agent of India?s ?SNAM ALLOYS INDIA PVT. LTD.? in Turkey.
SNAM ALLOYS PVT LTD, the flagship company of the SNAM Group was born in the year 1988 at a remote place in Pondicherry – India.
From a small beginning, today SNAM ALLOYS is the largest producer of Ferro Silicon Magnesium and Cast Inoculants in India and one amongst the global leaders. The company has manufacturing units at Pondicherry and Pakala, located in South India. This quality has ensured SNAM, a strong domestic sales and exports to 35 countries across 6 continents, as well as acceptance at leading automotive and engineering foundries.
SNAM ALLOYS has one of the best testing facilities for value added Ferro alloys in Asia and most of our customers have availed its services. Continuing with its pioneering role, SNAM has invested in a Research&Development center in India that will churn out innovative products also provide technical solutions to its foundry customers.

MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş., Hindistanda üretimi olan ve yine Hindistanda yerleşik SNAM ALLOYS PVT. LTD., firmasının Türkiyedeki tek yetkili temsilcisidir.
SNAM ALLOYS PVT. LTD., SNAM Grup?un lokomotif şirketi olarak 1988 yılında Pondicherry-Hindistanda kurulmuştur. Bugün itibari ile SNAM ALLOYS üretici olduğu sektörde; hem Hindistan?ın en büyük, hem de önde gelen dünya çapındaki firmaların içinde önemli bir pozisyona sahip ?Ferro Silikon Magnezyum? ve ?Döküm Aşıları? üreticisi olarak yer almaktadır. Sağlamış olduğu bu güvenilir kalitesi ile SNAM, Hindistan iç pazarının kuvvetli bir tedarikçisi olmasının yanısıra,6 kıtada 35 ülkeye ihracat yapan, başlıca dünyanın önde gelen otomotiv endüstrisindeki firmalara olmak üzere, birçok mühendislik firmalarına ait dökümhaneler tarafından kabul edilen bir marka haline gelmiş firmadır.
SNAM ALLOYS, Asyadaki Ferro Alyajlar için en iyi test merkezlerinden birine sahiptir, hizmetlerini müşterilerinin istekleri doğrultusunda sunmaktadır.