TAMINI TRASFORMATORI S.R.L.

TAMINI TRASFORMATORI S.R.L.
H9-E130

Web:

Telefon / Phone: 39 02982051
Faks / Fax: 39 0298231524
Adres / Address: VIALE CADORNA, 56/A – 20025 LEGNANO (MILANO) ITALY
Stand No: H9-E130

Founded in 1916 in Milan, it supplies its products to the most important industrial sectors (i.e. steel, aluminum, mining, oil & gas, chemical and transportation) and the most highly qualified operators in the electrical energy sector (production, distribution and transmission).
With a century of experience in the market and world records in the field, TAMINI combines the quality of its products, designed and hand manufactured with the unmatched expertise of the Made in Italy.

More than 9,000 TAMINI transformers have been manufactured and installed for customers in more than 90 countries around the world.

Since 2014 TAMINI has been part of the TERNA GROUP, the Italian Electricity Transmission Grid Operator. TERNA is Europe’s leading independent grid operator in terms of kilometers of electricity lines managed.

1916 yılında Milano’da kurulduğunda ürünlerini önemli endüstri alanlarına (demir çelik, alüminyum, madencilik, petrol ve gaz, kimya ve nakliye) ve enerji alanında aktif iyi bilinen firmalara sunmaktaydı.

Piyasadaki bir asırlık tecrübesi ve alanında kırdığı bir çok dünya rekoru ile TAMINI ürün kalitesi, üstün tasarım ve el yapımı eşsiz İtalyan Malı kombinasyonun sonucudur. 9,000 adetten fazla TAMINI elektrik trafosu üretilmiş ve dünya üzerinde 90 dan fazla ülkede kurularak devreye alınmıştır.

2014 yılından beri TAMINI İtalya’nın önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden TERNA GROUP bünyesinde yer almaktadır. TERNA Avrupa’nın kilometre bazında en büyük bağımsız elektrik dağıtım şirketlerindendir: sağlam endüstriyel altyapısı, finansal stabilitesi, enerji sektöründe öncü konumu ve sürekli gelişmeye odaklanmış yüksek ve kaliteli sinerjik yapısı ile konusunda liderdir.