TULACHERMET

TULACHERMET
H3-C100

Web:

Telefon / Phone: ( 7 4872) 457070
Faks / Fax: 7 4872 457179
Adres / Address: 300016, TULA, TULACHERMET RUSSIA
Stand No: H3-C100

TULACHERMET – is one of the leadng metallurgical Companies in Russia. It is located in the city of Tula, a regional capital about 200 km to the south of Moscow.
Tula is one of the oldest Russian towns, a historical center of metal and armory industries of Russia.
The plant was founded in 1935 when the first blast furnance was brought into operation. The location of the plant had been chosen due to close distance to the source of raw materials – Kursk Magnetic Anomaly one of the biggest deposits of high quality iron ore and also to the main pig iron consumers – foundries, producers of machinery and steel mills in the European part of the USSR.
Tulachermet is specialized in production of high quality pig iron for foundries and steel mills. It is probably the most universal pig iron producer which is able to offer practically all the reuried grades of the material: basic(Steelmaking) pig iron, nodular high purty pig iron and hematite pig iron.

TULACHERMET – Rusya’nın lider metalurji şirketlerinden biridir. Moskova’nın güneyine yaklaşık 200 km uzaklıktaki bölgesel bir başkent olan Tula şehrinde bulunmaktadır.
Tula, Rusya’nın en eski şehirlerinden birisidir ve Rusya’nın metal ve zırhlı sanayi merkezidir.
Tesis, ilk yüksek fırının devreye alındığı 1935 yılında kuruldu. Fabrikanın yeri, hammadde kaynağına olan yakınlığı nedeniyle seçilmiştir. Kursk Manyetik Anomali, yüksek kaliteli demir cevherinin en büyük yataklarından birisidir. Bununla birlikte pik tüketicisi olan dökümhaneler, makina üreticileri ve çelikhaneler için pik demir kaynağı olan Rusya’nın Avrupa kısmıdır.
Tulachermet, dökümhaneler ve çelik fabrikaları için yüksek kaliteli pik demir üretiminde uzmanlaşmıştır. Muhtemelen, malzemenin tüm geri kazanılmış derecelerini pratik olarak sunabilen en evrensel pik demir üreticisidir. Başlıca ürünler, temel pik demir, nodüler yüksek saflıkta pik demir ve hematit pik demir olarak öne çıkmaktadır.