V-SMART THERMOTECH PVT LTD

V-SMART THERMOTECH PVT LTD
H2-C100

Web:

Telefon / Phone: 90 216 447 29 55
Faks / Fax: 90 216 447 29 69
Adres / Address: MARMARA METAL MAMÜLLERİ TİC. A.Ş.
İSTASYON MAH. E-5 ÜSTÜ. FATİH OTAĞI SOK. TUZLA / İSTANBUL TURKEY
Stand No: H2-C100

Marmara Metal is the exclusive sole agent of “V-SMART THERMOTECH PVT. LTD.” in Turkey.
V-SMART GROUP is a leading innovator in the field of metallurgical analytical equipments and sensors in India. Mainly specialized in providing end-to-end measurement solutions for metal producing & processing industry such as; Thermal Analysis Systems for Molten Iron , Thermal Analysis Test Cups, Temperature Measuring Instruments for Molten Metal, Sensor and Samplers for Molten Metal, Infrared Non- contact Temperature Measurement, Temperature Profiling Systems for Products & Furnaces, Metallurgical Microscope, Customise software & hardware for process management systems, Auxiliary displays for spectrometer, temperature indicator, thermal analysis systems, Carbon sulphur analyser etc., Hydrogen Measuring Devices and so for. The focus in this area began since V-SMART’s inception in 1997 and built up a large and enviable range of products.

MARMARA METAL A.Ş., Hindistan’da üretimi olan ve yine Hindistan’da yerleşik V-SMART THERMOTECH PVT. LTD.Firması’nın Türkiye’deki tek yetkili temsilcisidir.
V-SMART Grubu Hindistan’da Erimiş Demir için Termal Analiz Sistemleri, Termal Analiz Test kapları, Erimiş metaller için kullanılan ısı ölçer cihazlar ve enstrümanları, Erimiş metaller için kullanılan hassas ölçüm cihazları ve numune alıcılar, kızıl ötesi dokunmadan ısı ölçer cihazlar, ocaklar ve üretim esnasında kullanılan ısı profilleme sistemleri, metallurjik mikroskop, işleme sürecinde kullanılabilecek firmaya özel yazılım ve donanım sistemleri, spektrometre-ısı indikatörü-termal analiz sistemleri-karbon/sülfir analizleri için olmak üzere birçok göstergeler ve hidrojen ölçüm cihazlarının lider üreticisidir. 1997 yılından itibaren odaklandıkları bu kulvarda zengin bir ürün gamıyla sektöre önemli bir tedarikçi olarak isimlerini yazdırmıştır.