VALANS MÜHENDİSLİK DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

VALANS MÜHENDİSLİK DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.
H6-B170

Web:

Telefon / Phone: 90 216 309 65 55
Faks / Fax: 90 216 309 65 55
Adres / Address: HURRİYET MAH. MUZAFFER SOK. NO: 3/A 34876 KARTAL TURKEY
Stand No: H6-B170

VALANS is an engineering company in Istanbul, Turkey.
Our dynamic team who has specialized in their personal experiences over 20 years brought under one roof in VALANS.
It is our main vision to follow the technology closely and serve with a healthy and sustainable acceleration based on long years in the sector and contribute to the development of the Turkish Foundry Industry in this respect.
Valans Engineering is the Turkey, the Middle East and European distributor of JSCAST which is the Casting Simulation software Japanese origined.
Our first version was released in 1986 as ‘Soldia’, and in 1996 it was named JSCAST. Until today, 16 versions of JSCAST were offered to users.
Komatsu Limited’s software team, which has developed JSCAST, continues to work on technology-matched solutions with the contributions of Toshiba and Osaka University.
Over the past few years, JSCAST has received the title of “Best Selling Casting Simulation Software” in Japan.

VALANS Mühendislik , İstanbul’da faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir.
20 yılı aşkın bir süredir kişisel deneyimlerinde uzmanlaşmış dinamik ekibimiz, şimdi VALANS’ta bir çatı altında toplandı. Teknolojiyi yakından takip ederek, sektörde uzun yıllara dayanan sağlıklı ve sürdürülebilir bir ivmeyle hizmet vermek ve bu sayede Türk Döküm Sanayisi?nin gelişmesine katkıda bulunmak ana vizyonumuzdur.
Valans Mühendislik, Japon menşeli JSCAST Döküm Simülasyon yazılımının Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa distribütörüdür.
İlk versiyonu 1986’da ‘Soldia’ olarak piyasaya sürülen yazılımımız, 1996’da JSCAST adını aldı. Bugüne kadar JSCAST’ın 16 versiyonu kullanıcılara sunulmuştur. JSCAST?ı geliştiren Komatsu Limited?e bağlı yazılım ekibi, Toshiba ve Osaka Üniversitesi’nin de katkılarıyla teknolojiye uyum sağlayan çözümler için çalışmaya devam etmektedir.
Geçtiğimiz yıllarda, JSCAST, Japonya’da ?En Çok Satan Döküm Simülasyon Yazılımı? ünvanını aldı.